RTX 3080 Sorunlarına Genel Bakış ve Güncel Durum

MSI, Gaming ve Ventus modellerinden oluşan GeForce RTX 30 Serisi grafik kartlarında tasarım kararlarının arkasında duruyor. Ek olarak, hem SP-Caps hem de MLCC'lerin güçlerinden yararlanmak için tasarımlarda hibrit bir kapasitör bankası kullanıldı. Üretimin başlangıcından beri gönderilen ve ortam inceleme örneklerini içeren tüm MSI GeForce RTX 30 serisi kartlar, aşağıdaki güncellenmiş görüntülerde gösterildiği gibi PCB konfigürasyonlarına sahiptir. ”

Gainward tarafından piyasaya sürülen tüm RTX 3080 10GB grafik kartları şu anda çipin arkasında 5 SP-CAP kapasitörüne sahip ve 10 MLCC kapasitör kullanıyor. Şu anda piyasada bulunan versiyonların tümü orijinal ticari versiyonlardır.

Her durumda sizi derhal bilgilendireceğiz. ”

“ Galax RTX 3080/3090 ürünlerinin SP-CAP kapasitörleri ve MLCC kapasitörleri hakkında.

Lütfen emin olun ve bu belge ile INNO3D / ICHILL GeForce RTX 30 Serisi ürünlerin herhangi bir kararsızlık sorunu olmadığını beyan ederiz. ”

Gigabyte

Galax

“Merhaba,

ASUS tarafından hiçbir açıklama yapılmadı. Ancak ASUS'un üretim aşamasından itibaren bir tasarım değişikliğinden geçtiği ve piyasaya sürülen ürünlerde herhangi bir sorun olmadığı söyleniyor.

RTX 3080 Sorunları

MLCC, maliyet açısından çok daha küçük ve daha ucuzdur. Dahası, daha düşük voltajlarda ve daha düşük sıcaklıklarda çalışabilirler. Bu yapı nedeniyle MLCC, piezoelektrik etki ve çatlama açısından daha kötü sonuçlar vermektedir. Bununla birlikte, MLCC'ler çok yüksek frekanslı bileşenleri daha iyi filtreleyebilir. Bu arada, MLCC'ler küçük boyuttadır, bu nedenle çok sayıda kullanılırlar ve gruplar halinde konumlandırılırlar. Örneğin, ASUS TUF RTX 3080, 6 pimli bir MLCC kondansatör düzeni kullandı:

"Tüm mevcut kullanıcılara ve potansiyel alıcılara,

Söylenenler hem bizim hem de merkez ofisimiz tarafından onaylandı. Mevcut durumun farkındayız ve NVIDIA ile bir çözüm üzerinde çalışıyoruz.

MSI

MLCC

Inno3D

Zotac'ın ana şirketi PC Partner'in ekran kartlarını değiştirdiği bildirildi. Güncel açıklama şu şekildedir:Seri üretim kalite kontrol testimiz sırasında, 6 POSCAP çözümünün gerçek dünya uygulama testlerini geçemediğini keşfettik. Nedenini bulmak, POSCAP'leri 4'e indirmek ve üretim kartlarını göndermeden önce 20 MLCC kapağı eklemek neredeyse bir haftalık Ar-Ge çalışması aldı. Bu nedenle EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 serisinin lansmanı ertelendi. 6 POSCAP üretimi EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 grafik kartları gönderilmedi.

Renkli

POSCAP kapasitörlerinin bağımsız olarak bir donanım çökmesine neden olabileceği yanlıştır. Bir grafik kartının kararlı olup olmadığı, yalnızca kapasitör türlerindeki farkın değil, genel devre ve güç dağıtım tasarımının kapsamlı bir değerlendirmesini gerektirir. POSCAP'ler ve MLCC'ler farklı özelliklere ve kullanımlara sahiptir, bu nedenle bir tip kapasitörün diğerinden daha iyi olduğunu iddia etmek doğru değildir. Spesifik olarak, üreticilerin açıkladığı gibi, bu sorunlar sadece kullanılan kapasitörlerle ilgili değildir. NVIDIA yeni bir sürücü yayınladı ve bazı üreticiler sorunların bu sürücülerle çözüleceğini belirtiyor. Ancak bazı üreticiler tasarım yenileme yolunu tercih edebilir. Galax RTX 3080 Heijiang / Metal Master:Çipin arkasındaki SP-CAP kapasitör numarası:5 ve MLCC kapasitör numarası:10'da bir set. Galax RTX 3090 General / Metal Master:arkasındaki SP-CAP kapasitörlerinin sayısı yonga:4 ve MLCC kapasitör sayısı:20'li iki grup. RTX 3090 Gamer serisinin ilk partisi 6 SP-CAP kapasitör kullandı. Resmi olarak üretilen ve satılan Gamer ürünleri için tasarım değişecek ve optimizasyon iyileştirmeleri yapılacaktır. Not:Bu ürün şu anda satışta değil. “

Başka bir açıklama yapıldı ve gönderi daha sonra mevcut değildi:

ASUS

Gainward

GeForce RTX 3090 GamingX Trio ve Ventus 3X

Gainward tarafından piyasaya sürülen tüm RTX 3090 grafik kartları şu anda yonganın arkasında 4 SP-CAP kapasitör ve 20 MLCC kapasitör kullanıyor. Şu anda piyasada bulunan versiyonların tümü orijinal ticari versiyonlardır. “

NVIDIA'nın Açıklaması

NVIDIA, 29 Eylül 2020'de kararlılığı artıran bir sürücü (sürüm 456.55) yayınladı. Kullanıcıların, optimize edilmiş performans için en son sürücüye güncelleme yapması önerilir. Herhangi bir endişesi olan kullanıcılar için lütfen yerel servis merkezlerimiz veya temsilcilerimizle iletişime geçin. ”

Kullanıcılar, kartlarının daha düşük saat hızlarında çalıştığını ancak daha kararlı olduklarını ve eskisi kadar sık sorun yaşamadıklarını belirtti.

“En son RTX 3080 sorunu ile ilgili olarak soruşturma devam ediyor ve sizi kısa süre içinde bilgilendireceğiz. RTX 3090/3080 Trinity ürünümüzü satın almış olanlar için lütfen aşağıdaki bağlantı aracılığıyla formu gönderin. Sizinle şahsen iletişim halinde olacağız. ”

EVGA'nın forum yazısı şeklinde gelen açıklaması, tasarımlarında kondansatörlerle ilgili kendi sorunlarını ele alıyor ve kondansatörlerin son raporlarda rol oynayabileceğini doğruluyor:

POSCAP

NVIDIA Founders Edition Ne Yaptı? , Herkese merhaba. Son zamanlarda, birçok kullanıcı Galax RTX 3080/3090 serisi grafik yongalarında kullanılan kapasitörlerin özel kullanımı hakkında bilgi edinmek istedi. Modelin ve çipin arkasında kullanılan kapasitörler aşağıdaki gibidir:

"MSI, GeForce RTX 30 Serisi grafik kartları hakkında müşterilerden ve gözden geçirenlerden gelen raporlardan haberdar. En son GeForce sürücüsü (456.55), sorunla ilgili düzeltmeleri içerir. Bu nedenle MSI, GeForce RTX 30 Serisi grafik kartı sahiplerinin NVIDIA GeForce web sitesinden indirilebilecek en son sürücü sürümüne güncellemelerini önerir.

NVIDIA'nın GeForce RTX 3080 grafik kartı satışa çıktı ve stok sorunları yaşandı. Ayrıca özel tasarım grafik kartı üreticileri de ürünlerini piyasaya sürmeye başladı. Ancak bildiğiniz gibi bazı özel tasarım kartlarda stabilite sorunları yaşanmış ve bu sorunları yaşayan kullanıcı sayısı gün geçtikçe artmıştır. Kullanıcılar, çökme, çökme ve masaüstüne fırlatma gibi oyunlarla ilgili sorunlar yaşıyordu. Şimdi sorunun bir özetini ve üçüncü taraf üreticilerin ne yaptığına güncel bir göz atalım.

Zotac

GeForce RTX 3080 grafik kartlarında POSCAP kapasitörlerinin kullanımının kararlılık sorunlarına ve çökmelere yol açabileceğini belirten son raporlara yanıt olarak, aşağıdaki ifadeyle sorunu açıklığa kavuşturmak istiyoruz:

Son zamanlarda oyuncuların yaşadığı soruları duyduk. Birçok oyuncu, şirketimizin piyasaya yeni sürdüğü 30 serisi ürünler hakkında çok endişeli. Çipin arkasındaki kapasitörlerin özel kullanımıyla ilgili olarak, durumu burada açıklıyoruz:Şirketin Founders Edition modelinin sınırlı saat hızlarına sahip olduğunu ve 1710 MHz'e kadar çıktığını biliyoruz. Bununla birlikte, şirket ortada her biri 10 ayrı kapasitörden (yeşil) oluşan yalnızca dört SP-CAP (kırmızı) ve iki MLCC grubu kullandı. Ayrıca Igor's Lab tarafından bunun en iyi çözüm olduğu belirtildi. Özellikle orta bölgelerin en iyi şekilde ve uygun filtrelerle desteklenmesi gerekiyor. NVIDIA, üretim ortaklarının uyarlamaları için referans spesifikasyonlar sağlar ve özelleştirilmiş kartların tasarlanması için belirli yönergeler sağlar. Gerilimlerin yanı sıra, güç ve saat hızları için tanımlanan sınırlar da vardır. Özel olarak tasarlanmış kartlar pek çok farklılık içerebildiği gibi kondansatör tasarımı da dahildir.

Yeni Game Ready 456.55 sürücüsü hakkında bir makale paylaştık. NVIDIA, sürücü notlarında herhangi bir ayrıntıya girmedi. Ancak 456.55 sürücüsünü kuran kullanıcılar eski sürücülere göre daha az sorunla karşılaştıklarına dair raporlar yayınladılar.

NVIDIA GeForce 456.55 Sürücüsü

EVGA

GeForce RTX 3080 GamingX Trio ve Ventus 3X

Ancak, zaman kısıtlamaları nedeniyle, bazı gözden geçirenlerin bir üretim öncesi sürümü gönderilmesi gerekir. 5 POSCAP + 10 MLCC çözümü içeren EVGA GeForce RTX 3080 XC3 serisi, XC3 özellikleriyle sorunsuz bir şekilde eşleşir. -EVGA ”

“ Son zamanlarda EVGA GeForce RTX 3080 serisi hakkında bazı tartışmalar oldu. Video kartlarında kullanılan iki tür kapasitör vardır. Şimdiye kadarki kullanıcı raporları, tam bir POSCAP tasarımından yararlanan özel tasarım GeForce RTX 3080 modellerinde istikrarsızlık ve çökme sorunlarını ortaya koyuyor. Bazı üreticiler tasarımlarında tamamen POSCAP kullanırken, bazıları POSCAP ve MLCC'leri birlikte kullanabilir.

“Kart tasarımlarıyla ilgili olarak, ortaklarımız tasarımlarını düzenli olarak özelleştiriyor ve bu süreçte onlarla yakın çalışıyoruz. Uygun sayıda SP-CAP ve MLCC gruplaması, tasarıma bağlı olarak değişebilir ve mutlaka kalitenin göstergesi olmayabilir. ”

Model NVIDIA RTX 3080 Referans Tasarım GIGABYTE RTX 3080 GAMING OC & EAGLE OC GPU çekirdek Güç 5x SP-CAP 220u / 9m OHM / 10x MLCC 22u 6x SP-CAP 470u / 6m OHM Toplam Kapasite (u) 1320u 2820u

Gigabyte GeForce RTX 30 grafik kartları NVIDIA özelliklerine göre tasarlanmıştır ve gerekli tüm testleri geçmiştir, bu nedenle ürün kalitesi garanti edilir. GIGABYTE GeForce RTX 3080 GAMING OC ve EAGLE OC serisi grafik kartları, NVIDIA tarafından belirtilen özellikleri karşılayan, 2820u kapasite sağlayan yüksek kaliteli ESR 470uF SP-CAP kapasitörleri kullanır. SP-CAP kapasitörlerinin maliyeti MLCC'lerden daha düşük değildir. GIGABYTE, ürün bütünlüğüne çok değer verir ve kesinlikle ucuz malzemeler kullanarak maliyetleri düşürmez.

SP-CAP boyut olarak çok daha büyüktür ve daha düşük voltaj değerlerine sahiptir. Bu kapasitörler, çatlama gibi tehlikelerden daha güçlü ve daha sağlamdır. Ek olarak, SP-CAP'ler daha yüksek sıcaklıklarda daha iyi çalışır. Bunların hepsi yardımcı olmuyor, çünkü bu tür kapasitörler, yüksek frekans hızları söz konusu olduğunda iyi sonuç vermiyor. Son olarak maliyet açısından daha pahalı olduğunun altını çizelim. Örneğin, Zotac RTX 3080 Trinity modeli tam bir POSCAP düzeni kullandı:

Bu konuda basını gayri resmi olarak bilgilendiren ilk kişi üretici oldu. Zaten gönderilmiş olan inceleme örnekleri daha sonra geri çağrıldı.

Şirket konuyla ilgili açıklama yaptı ve ortaklarıyla yakın çalıştığını belirtti.

NVIDIA, özel tasarımlar birbirinden farklı olduğundan, tüm kartlar için tanımlanabilecek belirli bir SP-CAP / MLCC gruplaması olmadığını belirtiyor. Ayrıca SP-CAP / MLCC gruplama numarasının doğrudan bir kalite göstergesi olmadığını söylüyor.

GeForce RTX 3080 modellerinde ortaya çıkan sorunun kaynağını yeniden ele alıyoruz. Ayrıca NVIDIA dahil tüm üreticilerin neler yaptığına da bakıyoruz.

Bunlara da Göz Atın

Hummer EV, Bilgi Eğlence Ekranı İçin Unreal Engine Kullanıyor

Unreal Engine, Hummer EV ile araçlara ilk kez giriyor. Daha çok popüler oyunlarda kullanıldığını bildiğimiz Unreal Engine artık ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

istanbul escorthd sexavrupa yakası escortistanbul escortavcılar escortşirinevler escortbeylikdüzü escortmecidiyeköy escorteskortescort izmitlara escortantalya escort bayanküçükçekmece escortbursa escortbetturkeyhalkalı escortescortromabet girişbursa escortligobet girişistanbul escortbetvino casinobeylikdüzü escortmecidiyeköy escortsex hikayemilanobet güncel adresataköy escortistanbul escortroketbetroketbet güncel girisroketbet giris yaproketbet bahis