Ryugu asteroitinden getirilen taşların ilk fotoğrafları yayınlandı

Hayabusa2 tarafından Ryugu asteroidinden getirilen örneklerden ilk kez fotoğraflar yayınlandı. Japon uzay ajansı JAXA'nın resmi internet sitesinde paylaşılan fotoğraflarda, odun kömürüne benzeyen Ryugu taşlarını net bir şekilde görme fırsatı buluyoruz. Japon araştırmacılar artık Ryugu örnekleri üzerinde çeşitli analizler yapmaya başladılar. Yaklaşık 6 milyar yaşında olan Ryugu'nun, Güneş Sistemindeki yaşamın yapı taşları olan organik maddeler içerdiği düşünülüyor. Örnek kapsülün Dünya'ya inmesinin ardından bazı açıklamalar yapan Japon bilim adamları, Ryugu'dan getirilen örneklerin Güneş Sisteminin oluşumu ve evrimi hakkında çok önemli bilgiler sağlayabileceğini belirtti. Özellikle yüzeyin altından toplanan örneklerin çok daha büyük potansiyele sahip olduğu belirtiliyor.

JAXA ayrıca örneklerin yakında dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılara sunulacağını söyledi. Diğer bir deyişle, sadece Japon bilim adamları değil, tüm uluslararası araştırmacılar asteroid örneklerini inceleme fırsatına sahip olacaklar. Örneğin, daha önce Hayabusa'nın ilk görevlerinin Dünya'ya getirdiği nuımün bir kısmı Japonya'ya Türkiye'ye gönderilmişti.

JAXA, Hayabusa2'Y 3 Aralık 2014'te uzaya fırladı. Yaklaşık üç buçuk yıllık uzun yolculuktan sonra, uzay aracı Haziran 2018'de Ryugu'nun yörüngesine başarıyla indi. Daha sonra Hayabusa, yaklaşık bir yıl boyunca Ryugu'yu tüm ayrıntılarıyla inceledi ve bir buçuk, en iyi iniş alanlarını belirledi ve çok sayıda numune topladı. Bilimsel olarak inanılmaz verimli bir misyona imza atan Hayabusa'nın altı yılda uzayda 5,24 milyar kilometre yol kat ettiği belirtiliyor.

Bunlara da Göz Atın

NASA’dan büyük patlama için heyecan verici açıklama

Bilim adamları tarafından merak edilen ve uzun yıllardır aranan Big Bang teorisi ile ilgili olarak NASA'nın yürüttüğü SPHEREx görevinde yeni bir aşamaya gelinmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.